Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Výcvik

                        

Cviky jako sedni, lehni jsem začala učit hned, jak k nám Roxiny přišla, bohužel jsem hodně podcenila přivolání. Rozhodně bych už malé štěně více vázala na sebe a učila přivolání na pamlsek, více si hrála a odměňovala.. Taky jsem netušila, že bychom se někdy nějak oficiálně věnovaly sportovní kynologii, takže jsem nijak moc netrénovala chůzi u nohy, neměla jsem tušení, že se provádějí obraty na místě nebo odkládání za chůze atd. :))

Roxy není úplný nadšenec, který by mi visel na očích a čekal na povely. Má chvilky (hlavně před večeří), kdy ji cvičení baví a je celá natěšená na to, co by mohla udělat. Taky během procházek, když se pěkně soustředí, tak je šikovná a cvičí pěkně. Někdy má ale chvilky, kdy s ní nic není, nechce se jí, odmítá si hrát a ani pamlsky ji nezrychlí. To kulminuje hlavně po jarním hárání, takže už vím, že během června a července s ní nic nezmůžu :D Mě teda poslušnost baví dost, takže cvičíme jak sportovkovou, tak i obedience, sice teď vím, že jsem dělala nějaké chyby, spoustu věcí bych dělala jinak, ale stále se obě učíme. Snažím se Roxy motivovat, aby ji to taky bavilo, cvičíme teď hlavně pro radost, když se Roxy fakt chce, hodně ji chválím a mám radost, když se daří. Když se holt nechce, tak to už nelámu přes koleno.

Když měla Roxy rok a půl, napadlo mě, že bychom mohly chodit na cvičák. Nakonec jsme od února 2011 do 2014 chodily do KK Veřovice a složily jsme zkoušky ZZO, BH a ZOP.


Ke mně  - přivolání, přivolání.. v klidném prostředí to jde, Roxy ví, co to znamená, přiběhne rychle, předsedne.. Akorát někdy (na stopě zvířátka) neslyší. Na procházkách tedy trénujeme na 10m stopovačce, kdy po povelu bez diskuzí přijít musí. Téměř vždy ji odměním.

Chůze na vodítku - Roxy sem tam tahá, hlavně když chce něco čichat, když míjíme psy nebo zvěř. Škubat vodítkem neumím, nebo jí to nic nedělá, takže v poslední době praktikuju zastavení, když se žene dopředu. Nebo taky mám nachystaný pamlsek a když jde pěkně, tak jí ho dám, ona pak kontroluje, jestli uuuuž a netahá. Jeden čas jsem používala halti ohávku.

K noze - s chůzí jsem nebyla dlouho spokojená, tak ji teď přeučuju s pomocí klikru. Přeučila jsem i přiřazení, místo obcházení se teď přisune a dbám na kontakt při chůzi.

Polohy sedni, lehni, vstaň - občas je problém se vstanutím, učím polohy taky na dálku, kdy nesmí popocházet, učím i lehnutí ze stoje bez pohybu zadních nohou.

Zůstaň - vleže i v sedě umí celkem spolehlivě.

Odožení za pochodu - umí do všech poloh, moc si to už neplete, jen se odkládá trochu pomaleji, než by se třeba na obedience hodilo.

Aport - pořídila jsem Roxy i dřevěnou činku na aport a po nějakých neúspěšných metodách jsem ji učila postupně k čince ňufnout, otevřít tlamu, podržet ji, pak brát ze země a až nakonec přinášet odhozenou činku. Roxy naštěstí nepřekusuje, jen prostě zase, když se jí nechce a nesoustředí se, tak prostě pro aport nejde. Nebo jde, ale zastaví se u něj a čučí, že co jako teď. Doma aportuje pěkně.

                

Drž - v rámci nacvičování aportu má povinný povel drž, kdy když jí něco strčím před čumák, tak to má vzít a nepustit, dokud neřeknu. Zkoušíme to hlavně doma s činkou a na procházkách s klacíky a šiškami. Chci ji naučit, ať vezme ze země, co jí ukážu.

Štěkej - jsme pořádně začaly trénovat v říjnu 2010, naštěsti je lehce rozdrážditelná, takže už nám to jde, a to ve všech polohách.

Vpřed - jsem začala učit v únoru 2011. Jdu do požadovaného směru, předstírám, že tam dávám hračku nebo ji tam fakt dám a pak tam vyšlu Roxy. Ta tam běží, ale nesmí to být dál, než tak 10 metrů, pak mi kličkuje. Na konečném místě ji položím nebo posadím.

21.9.2011 Moc jsme to netrénovaly, ale teď zase začneme. Motivací je tentokrát dobrotka položená na plechovce. Roxy vidí, že to tam dávám a pak ji tam vyšlu a když zblajzne dobrotku, tak ji buď přivolám, nebo položím.

V obedienci učíme vysílání do čvterce, učím to na krabičku s jídlem ve čtverci.

Překážky - áčko jde dobře, na kladinu ze začátku trochu žene a překážku trénujem, ať skáče i zpět, skoče teda nižší, než metrovku, na metrovce se křápe do noh, je to na ni vysoko.

Plaz - konečně jsem Roxy naučila plazení, musím jí sice naznačit rukou a občas se to fláká a trochu se zvedne, ale ví, co má dělat a na krátkou vzdálenost už jí to jde.

Aport přes překážku - na cvičáku jsem už zkoušela i aport přes menší překážku, měla jsem uzlík a Roxy to šlo. Doma máme improvizovanou překážku a přes tu aportuje bez problémů.

Rozlišování předmětů - Najdi - váhala jsem, jestli to začít učit.. ale tak zkusíme. Trénujem v lese, kde jsou šišky a klacíky, a jednu šišku omatlám a položím vedle další. Jenže Roxy si to plete s aportem - kdy vezme první věc, co uvidí, a se zaleháváním předmětu, takže si k šišce lehne. Tak uvidíme, jak to půjde.

edit 31.1.2012 Zatím nám to moc nejde, máme už sice i dřívka, ale Roxy moc nechápe, proč vzít to je špatně a vzít ono je dobře.

edit 20.3.2012 V lese už Roxy najde správnou šišku, když se zrovna soustředí a nečučí do dáli a nevyhlíží zvířátka. Už dlouho se nespletla. Dřívka doma ale nedává, asi i na nenapachovaných zůstává nějaký zvytek pachu, nebo to fakt nepozná, nevím.

 

TOPlist