Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Obedience

Když jsem narazila na informace o obedienci, nevěřila jsem, že bychom se k ní dostaly nějak blíž, i když mi přišla zajímavá. Jednoho dne jsem na stránkách obedience zjisitla, že se budou konat závody v Brně, což pro nás bylo dobře dostupné. Začaly jsme trénovat na OB-Z, zažádala jsem o výkonostňák, riskla jsem to a zaslala přihlášku na únorové závody. Teď se obedience dost rozmáhá a pořádají se závody i v naší blízkosti. Se změnou zkušebáku se mi zdá OB1 jednodušší, mým přáním je si vylepšit známku aspoň na velmi dobře, snad se ještě zadaří.


4.2.2012 Závody obedience Zimní Brno (OB-Z)

9.4.2012 Obedience intenzivka s K. Vojkovskou

15.9.2012 Trénink obedience v Mošnově

27.10.2012 Podzimní závod Ostrava-Třebovice (OB-Z)

20.4.2013 Závod obedience v Mošnově (OB1)

22.6.2013 V. ročník Třebovického závodu obedience (OB1)

22.6.2016 VIII. ročník Třebovického závodu obedience (OB1)

10.12.2016 Halový zimní závod Koira (OB1)

22.1.2017 Intenzivka obedience se Zuzkou

5.3.2017 Rožnovské závody obedience (OB1)

15.4.2017 O Přerovského beránka (OB1)

8.5.2017 Seminář s Joannou Hewelt

20.8.2017 Příměstský tábor dogdancingu a obedience s Kristýnou Barošovou

20.1.2019 Nezmrzneme! ABS Obedience závod (OB1)

 

4.2.2012 Závody obedience Zimní Brno

Ráno jsme si zase přivstaly a jely vláčkem do Brna. Přijely jsme na výstaviště tak akorát, už se scházeli lidi se psy na výstavu a Roxy čučela na drát. Našly jsme naši halu a celou ji prošly a na druhé straně už se připravoval plac na obedience. Vybalila jsem věci a rozkoukávaly jsme se, zatímco probíhaly tréninky.

Pak šla první skupinka na odložení v sedě. To jsme doma trénovaly, Roxy má odložení ráda, protože u toho nemusí nic dělat :D Měly jsme ho za 10 b.

Následovalo minutové odložení vleže. Taky pohoda, až na to, že Roxy během toho asi hibernovala a pak si nesedla na první povel, ale až na druhý, 8,5 b.

Na plac jsme pak šly jako třetí, předtím jsem ještě rychle potrénovala zvedání aportu a dřívka a na chvíli zavřela Roxy do domku. Pak jsem jí ukázala misku plnou masečka, které na ni čeká, a ani jsme se nenadály a byly jsme na řadě.

První cvik byl aport přes překážku. Doma jsme si postavily provizorní překážku a trénovaly a pěkně to Roxy šlo. Na ostro se tvářila, že u povelu hop neví, která bije, překážka tam opravdu překáží a je třeba ji obejít a usoudila, že činka je radioaktivní a není radno se k ní vůbec přibližovat. 0 b.

Následovala příjemější část, přivolání z lehu a ovladatelnost, čili polohy sedni, lehni před psovodem. Obojí za 9,5 b.

Přešly jsme na chůzi s odložením za pochodu vleže. Doufala jsem, že mě Roxy nevyfoukne a lehne si. Naštěstí jo, jen trochu křivě a loudala se trochu při chůzi, 8,5 b.

Pak bylo vysílání do čtverce, kdy jsem nejdřív šla do čtverce já a ukázala, kam si má lehnout. Vyslala jsem Roxy a ta nasadia tempo hlemýždě a já jsem doufala, že vůbec ty čtyři metry dojde :D Došla, začuchala se a ignorovala první povel k lehnutí. Škoda, jen 6 b.

Trochu jsem se bála chůze u nohy, když Roxy nemá motivaci, tak se loudá. Jde se do kruhu a pak rovně, Roxy tak jako odevzdaně šla, ale jo, čekala jsem to horší, 7,5 b, musíme makat no.

Následovalo rozlišování předmětu psovoda, alias dřívka. Trénovaly jsme v lese s ošahanýma šiškama, doma s dřívkama. Někdy mi přišlo, že se Roxy rozsvítilo, někdy nad tím nepřemýšlela a vzala, co jí přišlo pod čenich. Na závodech jsem čekala nulu, ale!  Ukázala jsem Roxy svoje dřívko. Stewardka je pěkně rozložila, ať hafan vidí. Roxy sledovala. Vyslala jsem ji. Roxy šla ke hromádce nenapachovaných dřívek. Pomyslela jsem si, že to je v háji a vytáhne jedno z nich. Roxy ale tato dřívka nezaujala a otočila se ke správnému napachovanému. To uchopila! A po mojí pobídce donesla :) Chybou byl můj posunkový povel, který není povolený, ale já ho raději použila. Ale Roxy teda zaválela :D 7 b.

Přesunuly jsme se na další cvik a já jsem měla černo v hlavě, co sakra následuje :D Pak jsem si vzpomněla, že ještě nesení cizí činky. To bylo špatné. Roxy činka nezajímala a divila se, co jí to strkám před čumák. Když jsem s tím nedala pokoj, zkoušela ji vzít za kraje, což jsem ji nedovolila, a když trochu otevřela hubču, strčila jsem jí tam střed a došly jsme, každopádně jsme za to dostaly 0 b.

Sečteno a vynásobeno koeficienty nám z toho káplo 216 bodů (z 320) a známka dobře. Tak jsem měla radost, že jsme zkoušku splnily, zase to mohlo být lepší, ale jsem ráda, že tak, Roxy celkem spolupracovala, u dřívek ji asi osvítil duch svatý, ale stejně mohla víc myslet na to masečko, co ji čekalo.  Máme co zlepšovat, byla nám vytknuta pomalost a čuchání :))

Závodilo 8 týmů a nám body vynesly 4. místo, to jsem ani nečekala, je to moje šikovná flekatá koule :) a budem se těšít na další zážitky a zkušenosti.

Fotky u textu jsou od Katky od Darshi: http://katyn.rajce.idnes.cz/4.2.2012_Zavody_obedience_pri_DUOCACIB_v_Brne/#

Moje fotky jsou ZDE, jsou ovšem poněkud rozmazané :(

 

9.4.2012 Obedience intenzivka s K. Vojkovskou

Jelikož mi Alča ze cvičáku dala vědět o intenzivce konané ve Frýdlantě, řekla jsem si proč to nezkusit a nepřiučit se něco nového. Jela jsem tedy vláčkem do Frýdlantu, tam jsem našla cvičák, který je moc pěkný, počasí vyšlo sluníčkové, i když k večeru už chladivé.

Bylo nás šest, borderky, australák, strakáč a kokřík a postupně jsme se střídali v jednotlivých cvicích, trénovali jsme chůzi u nohy, odkládání za chůze, přivolání, aporty, vysílání do čtverce. Samozřejmě máme s Roxy u všeho nějaké nedostatky, takže máme co trénovat.. Intenzivka probíhala od dvou odpoledne do šesti a celkem to uteklo.

Roxy se chovala celkem slušně a chtěla se kamarádit s okolními psy. Při cestě vlakem se rozvalila a chrápala :D

Moje FOTKY. Žužovní fotogalerka od majitelů CHS Rainy Love, odkud mám fotky níže, je zde: http://www.rainy-love.cz/galerie/ob/index.htm

15.9.2012 Trénink obedience v Mošnově

Na stránkách obedience jsem se dočetla o tréninku v Mošnově, a tak jsme to s Pepou nějak vykoumali, abychom se s Roxy mohly zúčasnit. Jely jsme do Jičína, kde nás Pepa vyzvedl autem a na šest hodin jsme byli na mošnovském hřišti. Roxy si padla do oka s výmarskou ohařkou a pěkně si před i po tréninku pohrály. Trénink vedla Zuzka Krejčiříková a projely jsme si cviky tak, jako u zkoušky. Začaly jsme odložením vleže, při kterém Roxy čučela všude kolem, ale pěkně vydržela. Pokračovaly jsme dalšími cviky z kategorie OB-Z. Roxy po chvilce zjistila, že se fakt cvičí, dostávala odměny a byla celkem šikovná. V mezičase si ovšem odbíhala za Pepou, který pozoroval a fotil. No. Pak jsme si zkusily i normální aport a nácvik vysílání do čtverce podle OB1. Tak pohoda, byly jsme pochváleny a na konci října snad zkusíme závody v Třebovicích :)

27.10.2012 Podzimní závod Ostrava-Třebovice

Na tyto závody jsem se přihlásila s cílem vylepšit si známku ze zkoušky OB-Z a vyzkoušet si ji podle nového řádu. Podle něj mi přijde trochu snažší, tak jsem jen doufala, že vyjde počasí, budem pěkně stíhat a Roxy se bude snažit.

Po předpovědi počasí moje ambice klesly pod bod mrazu a po sobotním ranním oddělání žaluzek bych se spokojila s tím, když to nějak ve zdraví přežijem. Venku vytrvale drobně pršelo a bylo už dost promoklo a zima. Do Třebovic jsme jeli až odpoledne, Dopoledne jsem ještě poblbla s Roxy chvíli na zahradě a bylo mi jasné, že se jí nebude chtít sedat a lehat do mokra, tak jsem s tím počítala, Roxy v rámci psychické pohody pak byla s námi vevnitř a v půl jedné jsme vyrazily na autobus a pak nás vyzvedl Pepa. Pokračovali jsme do Ostravy autem a stále pršelo a pršelo. Bála jsem se, ať nepřijedeme pozdě, ale teprve dokončovali předchozí kategorii OB 1. Plácek na cvičení mi byl sympatický, byl tak v rohu, z jedné strany plot, z druhé plot se smrčkama, žádná zvěř na obzoru :D Šli jsme se s Rox projít po blízké cyklostezce, kde se Roxy líbily okolní křáky, a stačili jsme všichni pěkně promoknout. Pak jsme čekali v autě, kde jsme si naštěstí mohli pustit topení. Měly jsme s Rox jít až poslední, protože byla po hárání, ale nakonec nám řekli, že můžeme jít rovnou se skupinkou dalších soutěžících, takže jsme si daly rychle trénink, při tom mi přišla Roxy celkem v klidu, ale lehala si velmi nerada na druhý povel a sezení u nohy taky pokládala za zbytečné terorizování.

Za chvíli jsme šli na odložení vleže ve skupině. Roxy si lehla na druhý povel a pak kňourala, dostaly jsme 8 bodů.

Po odcvičení předchozích psů jsme šly my. První bylo vysílání do čtverce, Roxy tam vběhla, dala jsem jí lehni, ona ještě poodešla až k pásce, ale lehla a nám to ještě tak tak vyšlo, že nepřečnívala. 7 bodů.

Chůze u nohy byla klasika, čučela před sebe, ale zase si tím svojím sympatickým vrtizadkovým projevem vysloužila 9 bodů.

Přes překážku skočila a já jsem u tohoto cviku předem usoudila, že ji po skoku nebudu velet do lehu, ale do stoje, dobře jsem udělala, stát zůstala, akorát že prý už dříve, než jsem jí řekla, 9,5 b.

Při odložení za pochodu vleže zůstala stát, to se dalo čekat.. 0 b, následovaly polohy sedni, lehni, no to bylo též takové nic moc přesvědčivé.. 6 b.

Při držení aportu mi neseděla, ale stála a taky chvíli váhala, jestli to teda má vzít do papuly, nakonec naštěstí, že teda joo, 7 b.

Pak bylo odložení do sedu, to jsem si taky nedělala moc naděje, ale hurá, Roxy se hecla a sedla, trochu šuro, ale jooo, 9 b.

Přivolání nakonec, to bývá bez problému, jenže sviňka se mi v půlce cesty začmuchala, podruhé jsem zavolala a teda doběhla, ale bohužel za 0 b.

Měly jsme problém s přechody mezi cviky, Roxy se vždycky někde začmuchala, pak mi nechtěla sednout do základní pozice, tak jsme se dávaly dohromady, co to šlo :D Už jsem byla snad zoufalejší, než Roxy.. :D Taky mi rozhodčí vytkla, moje zvyšováni hlasu :)) No musela jsem důrazně nooo.. Za všeobecný dojem jsme dostaly 5 bodů.

Rozhodčí byla Lucie Gabrielová a stevardovala nám Zuzka Krejčíříková. Chvíli jsme čekali, než se nám sečtou body a vyhlásí se pořadí. Bylo nás v kategorii celkem 6, dva psi se diskvalifikovali a my jsme nakonec skončily na 3. místě (a před náma byli dva belgičáci:)) a povedlo se nám dokonce i složit zkoušku na dobře, za 168,5 bodů (z 280).  Takže jsem samozřejmě ráda, bylo to sice hrozné, ale myslela jsem, že to bude ještě horší.. chudák Roxy by sice chtěla poslechout, ale když mokro a zima a otrava.. :D počasí holt dovede potrápit. Dostali jsme spoustu psích dobrot, malý psí kalendář a taky pohárek :))

Fotky nahoře a další fotky jsou zde: http://edar.rajce.idnes.cz/zavod_obedience_Ostrava_-_Trebovice_27.10.2012/

20.4.2013 Závod obedience v Mošnově

Po zimních přípravách a trénování a s pocitem, že stejně ještě všechno pořádně neumíme a asi to ani umět nebudeme, jsme se vydaly na závody vyzkoušet prvně třídu OB1. Roxy se ovšem pár dní před závodem rozhárala, takže jsme jely až na odpoledne.

Počasí vyšlo ideální, bylo zataženo, ani horko, ani mokro. Jely jsme s Rox tedy do Jičína busem, z Jičína do Mošnova s Pepou autem, dorazili jsme k hřišti po třetí hodině a ještě jsme měli čas. Koukali jsme chvíli na psy dokončující OB-Z a pak jsme šli venčit, čekali jsme, cvičili jsme, pak jsme s Rox měly trénink, při kterém jí to celkem šlo, sice jsem si zapomněla destičku jako target do čtverce, ale jako správny kynolog jsem v bundě našla předmět na stopu, tak posloužil aspoň ten :D

Po delším čekání jsme mohly jít na odložení vleže ve skupině. Roxy si na první povel lehla, pak zůstala ležet, zatímco my psovodi jsme byli schovaní, pak si zase na první povel sedla, takže jsem byla spokojená. Jen si prý asi trochu čuchala, takže za 9,5 b.

Chůze u nohy byla taková naše klasika, chvíli čučela před sebe, chvílí šla někde za mnou, chvíli stopovala, pak se chytala a aj koukala, u klusu při zabočení doprava udělala oblouk jak kráva, ale dobrý, paní naše oblíbená rozhodčí opět ocenila vrtiocáskový projev, který prý vydá za koukání, takže 8 b.

Odložení ve stoje je fajn, mohla by rychleji, 9 b.

Polohy.. ha ha! Sviňka. Jak jsem poodešla, tak ryla čumákem v zemi a já bych se mohla stavět na hlavu a bylo by jí to jedno.. Takže na povel sedni nereagovala, pak už si měla lehnout, tak jsem řekla lehni, to pohla packama, že už přece leží a začala vnímat. Podruhé sedla, lehla, ale stejně 0 b.

Přivolání.. ach to máme rády (ale jen při závodech, u srnek ne!). Sice si prý zatímco jsem odcházela čuchala a jak jsem se otočila, tak jsem viděla, že má položený čumes, a bála jsem se, že tam usla, ale po povelu pěkně přiběhla, předsedla bohužel dál odě mě a pěkně se přiřadila, 8,5 b.

Odložení do sedu.. to je vždycky dobré překvápko, jestli si sedla :D Ale jo, seděla!! Jen si sedla až po té, co jsem ušla dalších 5 kroků, a taky jsem trochu při daní povelu zpomalila, 7,5 b.

Vysílání do čtverce.. Vedle hřiště na dalším menším hřišti si kluci hráli s míčem, takže Roxy projevila zájem a vyšla až na druhý povel a taky to teda vzala směrem k nim.. Tak jsem si říkala, že ji asi přivolám, ale ona to nakonec obloukem struhla do čtverce, já jsem zvolala lehni, Roxy se po chvíli otočila a lehla! Tak nám to hodilo 6 bodů, fakt zázrak, že tam zabočila :D

Pak byl aport. Já blbec jsem si při odhození nakročila dozadu a za to je nula.. takže už nikdy více!! No ale co Roxy předvedla stejně nemá obdoby. Roxy krásně vyběhla, sebrala aport a krásně přibíhala.. a zastavila se s aportem kus ode mě. No a pak zase odběhla :D Já jsem volala aport! aport!, Roxy si došla k místu, kde ho sebrala, tak jsem se lekla, aby tam nezačala čuchat, ale Roxy s činkou zase přiběhla a zastavila se přede mnou. Odebrala jsem jí teda aport a posadila k noze, 0 b.

Nakonec přivolání přes překážku, tam už skoro není co zkazit, Roxy pěkně hupsla a předsedla, zase trochu dál odě mě, než by bylo záhodno, takže 9,5 b.

Roxy se celkem snažila, sice se jí na začátku cviku po přesunu nechtělo sedat k noze, chůze taky nic moc, sem tam bylo vidět, že myslí na ptákoviny a nesoustředí se, ale když byla zrovna duchem přítomná, tak jí to šlo a já jsem spokojená. Rozhodčí, Lucie Gabrielová, nás taky pochválila a dokonce nám dala za všeobecný dojem 10 b. a kolektivně jsme se zasmáli originálnímu aportu, který ještě nikdy nikdo neviděl :D

Po vyhlášení výsledů jsme se dozvěděly, že jsme se umístily jako 4. z 8 závodníků. Zkoušku jsme splnily na 183,5 bodů (z 280) na známku dobře. Jsem ráda a věřím, že příště Roxy ukáže, že umí aport i polohy a snad nezkoníme zase něco jiného a bude to lepší :)

Fotky na edar.rajce Děkujeme za ně!

 

22.6.2013 V. ročník Třebovického závodu obedience

S nějakým bláhovým optimismem jsem se přihásila na další závody v obedienci. S přibývajícími týdny jsem ale byla čím dál více přesvědčena, že to nebyl úplně dobrý nápad. Roxy je teď nějak mimo, nejraději by jen pořád spala a nic nedělala. Když jsem zjistila, že Roxy úplně zapomněla odložení do sedu a ne a ne to udělat správně sama od sebe, už mi praskaly nervy a já se rozhodla týden před závody ani netrénovat, ať mě to zbytečně nedeptá a Roxy si odpočine.

Ráno pro nás přijel náš milý Pepa a já s radostí zjistila, že zatím není vyloženě hic a ani neprší, deště jsem se bála hodně, ale luchlo to hned brzy ráno a pak už počasí vydrželo, během dne pak bylo sice horko a dusno, ale většinou slunko schované.

Po deváté hodině jsme dorazili do Třebovic, kde už bojovali účastníci kategorie OB-Z. Rozloučili jsme se s Pepou, který musel odjet, a šla jsem s Rox venčit. Pak jsem jí postavila domeček, ve kterém velmi spokojeně polehávala. Pak už se přestavěl plac na jedničky a po obhlídce jsem šla trénovat. Roxy se mi zdála na svoje poměry fajn, měla zájem o hračky, vyzkoušla jsem čtverec, nějakou chůzi, zjistila jsem, že odložení do sedu pořád neumí, ale přes překážku, že skočí.

Po tréninku ostatních jsme šli ve čtveřici na dlouhodobé odložení v leže. Roxy si lehla na druhý povel a pak zůstala, to jí to jde, když nemusí nic dělat :)) Pak si dokonce na první povel jakžtakž sedla, dostaly jsme 7,5 b.

Odložila se druhá skupina a už jsme mohly jít závodit na ostro. Vlezly jsme na plac a Roxy se uzavřela do svého světa, v duchu se asi viděla spát ve stínku pod bezem, přiklopila uši k hlavě a dělala, že se jí nějaký závod vůbec netýká :D

Vyšla do čtverce na druhý povel, na druhý povel i zalehla, když jsem došla, tak si i sedla, ale 0 b. Ale jsem ráda, že tomu čtverci celkem rozumí a ví, kam jít, vždycky mi to přišlo jako takový nenaučitelný cvik..

Pak byla chůze, no Roxy kilometr za mnou, že to fakt nee... Ani se jí nechtělo sedat při zastavení, 0 b.

Odložení za pochodu do stoje dobrý, chůze špatná, 7,5 b.

U přivolání si lehla na druhý povel, pak přiběhla, pomalu se přiřadila k noze, 7 b.

Při ovladatelnosti na dálku si lehla na druhý povel, pak se hecla a sedla, lehla, ale pak už se nezvedla, 0 b.

K aportu dokonce došla, ale že do papuly ho nedá a nepřinese, další 0.

Odložení do sedu 0 b., zůstala stát.

A hurá, skočila přes překážku ke mně, pomalu se přiřadila, 9,5 b.

A to byl konec našeho trápení, stewardkou byla Marta Fuglevičová, rozhodčí Iveta Skalická, ta nám dala ještě za všeobecný dojem 9 b., bodík sražený za pomalost a neochotu, čučení všude možně :D No nezlobila bych se ani za méně bodů, neb pohled na nás musel být žalostný.

Roxy si pak lebedila v domečku, já jsem koukala na další závodníky a fotila, celkem to odsýpalo, před vyhlášením jsme se ještě byly projít a pak čekaly a něco před třetí hodinou se vyhlašovalo.

My jsme tedy skončily na 8. místě z 8, a obdržely jsme závratných 105 bodů (z 280), takže nehodnoceno.

No co dodat, jde to s námi nějak od desíti k pěti, je mi jasné, že jsem udělala ve výcviku spoustu chyb a postupem času vyplouvají na povrch. Zkusím s Roxy trénovat tak nějak od znova, ale pokud nenastane nějaký výrazný obrat k lepšímu, tak se na závodění jak v obedienci, tak se sportovkové poslušnosti asi vykašlu, protože když se tím Roxy vyloženě trápí, tak už to nebaví ani mě.

Za fotky opět děkujeme paní Javorové, tady je máme: edar.rajce, a moje fotky na mém rajčeti.

 

25.6.2016 VIII. ročník Třebovického závodu obedience

Nějak jsem se v poslední době asi nudila a asi mi začal chybět závodní adrenalin :D Když jsem zjistila, že se budou opět konat závody v Ostravě, byla jsem těžce nahlodaná, jestli se příhlásit, nebo se na to vyprdnout... Během těch tří let jsme cvičily tak trochu, hlavně pro radost, znovu jsme učily chůzi u nohy a přeučily jsme se přiřazování. Ale tak nedalo mi to a zkusily jsme se příhlásit a potrénovaly jsme rychle všechny cviky. Roxy je teď docela veselá a akční, v pondělí cvičila krásně, ve čtvrtek zas necvičila vůbec, ale v pátek to zas šlo, tak jsem si říkala, že to nějak dopadne, přinejhorším to vzdáme, i vzhledem k horkému počasí, co poslední dny panovalo a v sobotu kulminovalo :D

Ráno nás tedy Pepa dovezl na cvičák, tam se teprv chystaly OB1 a vyhlášovaly se proběhnuté OB2, šly jsme tedy venčit a pak na obhlídku placu a trénink. Rychle jsme si zkusily čtverec a kužel, a už byl zas konec :D

Po dotrénovaní posledního psa bylo odložení vsedě, měly jsme ho za 9 b, Roxy tam přešlápla packama.

Pak jsme šly na větší venčení, protože jsme nastupovaly jako páté. Vedro bylo veliké, šly jsme se svlažit do řeky a pak Roxy odpočívala v domečku a vytáhla jsem ji, až jsme šly cvičit. Roxy byla docela veselá a pozorná. Akorát viděla na verandě Pepu, tak za ním chtěla jít, tak se raději musel schovat.

Začalo se odložením do stoje, toho jsem se nebála, to nám jde. Pěkně jsme vykročily, Roxy se chytala, zavelela jsem a po otočení jsem viděla, že je Roxy nějak o 90° otočená :D Ale stála, pak si na povel sedla, 7,5 b.

Pak byl čtverec, doufala jsem, že si to z tréninku zapamatuje, že tam má běžet, ale ani na druhý povel nevyběhla. Za 0 b.

Přivolání máme rádi, Roxy si rychle lehla, rychle přiběhla a rychle se přiřadila k noze, 10 b.!!!

Pak byla krátká chůze u nohy, Roxy byla pozorná a rozverná, kousala mi do noh a při obratu vlevo jsem do ní musela trochu narazit :D Ale hlavně, že ji to bavilo, 7,5 b.

Pak byl letošní nový cvik oběhnutí kužele, ten jsme tak nějak natrénovaly na poslední chvíli, ale zřejmě to nestačilo, Roxy se ani na druhý povel nehla, 0 b.

Následovalo odložení do lehu/sedu, my jsme si vybraly ležení, to dělá Roxy rychleji. Jen jsem se bála, že si pak na první povel nesedne, ale naštěstí sedla, ale asi to provedla pomalu, dostaly jsme 8 b.

Pak byl aport, ten už nám fakt jde, doufala jsem, že to Roxy dokáže.. jenže po povelu vyrazila až po chvilce, mířila někam ke klubovně, pak si vzpomněla, že vlastně má jít pro aport, tak se k němu sehla, já jsem v duchu jásala, ale pak že se jí ten aport nelíbí a že ho nepřinese :( 0 b.

Poloh jsem se docela bála, Roxy má někdy těžké tělíčko a z lehu nesedne. Ale jak byla taková dobře naladěná, tak si na první povel sedla, lehla, a znova sedla a lehla, já jsem čuměla na drát, 9,5 b.

A překážka na konec a velký šok s ní :D Poskládaly jsme se před překážku, odešla jsem za ni, přvolala a to psisko to oběhlo :D To jsem fakt nepochopila a doufám, že to byl jen nějaký jednorázový error, ale je to škoda, 0 b.

No, takže čtyři nuly, ale se zbytkem jsem byla fakt spokojená, cvičila snad nejlíp, co kdy cvičila, bála jsem se, že se za mnou bude ploužit a bude mimo, ale fakt i přes to vedro byla statečná. Motivovalo mě to více trénovat a zkusit ještě někdy nějaké závody s cílem vylepšit si známku.

Tentokrát nám to hodilo 166,5 bodů, zkouška nesplněná a 6. místo ze 7 účastníků.

 

10.12.2016 Halový zimní závod Koira (OB1)

Jelikož jsem byla taková nadšená z předchozího závodu, měla jsem nakoupené i kužely (což si myslím, že byla správná investice, hned ty naše tréninky vypadají profesionálněji :D), trénovaly jsme s Roxy, co se dalo. Když se vypsal termín závodů v Ostravě, přemlouvala jsem Pepu, ať nás vezme a on mi to tedy slíbil. Dál jsme trénovaly, mezitím si Roxy na podzim hárala, ale stále byla veselá, až asi měsíc po hárání to zase příšlo, zdechlost a nechuť nic dělat, spinkání po procházce a nezájem o aktivitu. Tak jsem se zděsila, co to jako zas je, jestli se to zlepší... no zlepšilo se to, Roxu to přešlo a zase byla veselá a cvičila pěkně, někdy nám něco nešlo, no Roxy prostě. Užuž se mi zdálo, že máme pěkně natrénovaný čtverec i kužel, pak se nám to začlo trochu kazit, tak jsem se obávala, jak se s těmito cviky popereme na závodě.

V den dé jsme vyrazili do Ostravy, Roxy v autě spinkala a přijeli jsme pěkně včas, šli povenčit a čekali na skončení OBZ. Vylosovala jsem nám číslo 3, což jsem byla ráda, chtěla jsem jít brzy, ať se pak zbytečně nestresuju. Proběhla obhlídka placu, ten se mi líbil, a za chvíli už jsme šly potrénovat. Roxy byla veselá, protože jsem pro ni měla nachystané párečky. Po předchozím erroru s překážkou jsme šly první potrénovat tu a fakt mi ji ta zlobka dvakrát obešla, až napotřetí ji skočila. Následoval kužel, jenže jak byla fixovaná na tu překážku, tak mi obíhala ji. I když jsem ji dala na kraj, tak furt mířila na ni a když jsem nebyla spokojená, tak ji zkusila i přeskočit, no furt to nebylo ono :D Vyzkoušly jsme i box z kratší vzdálenosti, ten se nám povedl, ale už byl konec tréninku a já doufala, že si to zapamatuje. Pak šla odpočívat do auta a s Pepou jsme v místnosti čekali, až na nás tedy přijde řada naostro a byla nám trochu zima :D

Jakmile šla na řadu paní s pejskem před námi, už jsem se šla chystat, vyvenčit, potrénovaly jsme ještě aport a kužel venku a šeptala jsem Roxe, ať se snaží. Roxy dostala poslení páreček a šly jsme na věc.

Začalo se s odložením za chůze do stoje, to jsem byla ráda, to nám jde, jen se zastavovala pomalu, tak jen 7 b.

Následoval obávaný kužel, po povelu Roxy nic, po dalším zas nic, tak jsem s ní vykročila a ukázala jí, co má oběhnout a pak to teda oběhla, no škoda, škoda, 0 b.

Odložení do lehu zase dobré, ale pomalé za 7 b.

A zase horší cvik, vyslání do boxu, Roxy po povelu běžela někam doprostřed placu a do čtverce fakt netrefila, 0 b.

Následovala chůze a zase nečekaný výdup. Po obratu jsem Roxy nějak nemohla najít, prý byla ode mě dost daleko, ale pak se zase chytla, ale při klusu jak byla taková rozverná a natěšená, tak mě začla ještě kousat, takže za 0 b.

Přivolání se nám povedlo, s nějakou menší chybkou, už nevím jakou, za 9 b.

Aportu jsem tentokrát fakt věřila, už ho dělá spolehlivě, i když u ní člověk nikdy neví, ale jo! Hurá! Vyběhla! Sebrala! A přinesla! Fakt krásně, před odevzdáním překousla, za 9 b.

(Foto odsud: http://happy11.rajce.idnes.cz/zkouska_a_zavod_obedience_2016_koira/#)

Polohy udělala taky pěkně, byla pořád veselá a pozorná, no možná až moc, protože občas pokníkávala. Na první povel do sedu i lehu, jen by mohla sedět kolměji, za 9 b.

Tak a nakonec jsem fakt doufala, že skočí překážku. Nenechávala jsem ji od ní daleko a já jsem taky nešla moc daleko za ni, nakonec jsem velela hop ke mně a jooo, pěkně skočila, jen já, jak jsem se snažila, ať fakt hupsne, jsem se prý při povelu naklonila dopředu a Roxy se pak přiřadila křivě, tak za 8 b.

Po odcvičení dalších závodníků jsme se šly odložit vsedě na minutu v první skupince. Roxy seděla pěkně. Jenže začla kníkat. Ve mně byla malá dušička, ať nezačně dokonce štěkat, nebo ať ji to nepřestane bavit a neběží za mnou. Je to na stará kolena nějaký rozmazlený závislák, tohle jsme nikdy nemusely řešit... Modlila jsem se, ať už je konec a neřve, jenže jak se šlo v závěru za psy a Roxy se rozhodla jít se mnou. Za toto jsme dostaly jen 5 b.

Za celkový dojem 7 b., to bude za to její pokníkávání.

Takže nám to na složení zkoušky nevyšlo, měly jsme 178 bodů, nehodnoceno, v pořadí 10. z 11 závodíků. Rozhodčí byla Lucie Gabrielová a stewardovala nám Zuzka Krejčiříková. Jsem trochu smutná, protože jsme fakt trénovaly a mrzí mě, že jsem ty vysílačky asi naučila špatně, nebo ne pořádně. Na druhou stranu jsem ráda, že byla Roxy happy, myslím, že v tomhle směru jsme udělaly pokrok, s veselým psem je hned radost cvičit, než když se za mnou táhne a nesoustředí. Jsem ráda, že udělala krásně aport a polohy. V obedience je hodnocení fakt celkem přísné a to je fajn, aspoň je co zlepšovat. Nicméně je mi už trapné mít ve VK třikrát za sebou N, tak mě to aspoň donutí zajet na seminář nebo intenzivku, pořádně natrénovat a až si budu fakt jistá, že mi cviky udělá, tak snad ještě neco zkusíme :)

 

22.1.2017 Intenzivka obedience se Zuzkou

Jak jsem si řekla, tak jsem udělala, hned po závodech jsem se příhlásila na intenzivku obedience se Zuzkou Krejčiříkovou v Rožnově. Po práci jsem rychle spěchala domů, zjistila jsem, že Roxy po procházce s mamkou smrdí, protože se zřejmě válela v nějakém hnusu, tak jsem jí musela ještě umýt uši a krk a až poté jsme mohli vyrazit směr Rožnov. Přijeli jsme akorát na dvě, rychle vyvenčili a šli jsme do haly cvičit. Byli s námi ještě tři choďáci a borderka, všichni se chystali na OBZ. Postupně jsme se vystřídali a vyzkoušeli si všechny cviky. Podle očekávání Roxy nedala kužel a čtverec, takže jsme dostaly tipy na trénink a budeme zkoušet. Musím ji naopak pochválit za aport, polohy, odkládačky a přivolání, tyto cviky provedla pěkně, tam budem ladit jen nějaké detaily. Na závěr skočila i překážku a vyzkoušely jsme si dlouhodobé odložení ve skupince, to udělala taky kupodivu pěkně, vydržela a nekňučela, zůstala sedět i po mém přichodu a obejití, jen si tam přešlápla packama. Tak se musíme zaměřit na ten kužel a box a prý se chystají závody v březnu, tak uvidíme.

 

5.3.2017 Rožnovské závody obedience

Tak jsme se tedy přihlásily na závody, poctivě jsme trénovaly ve sněhu na zahradě i pak bez sněhu na louce a byla jsem celkem spokojená, pěkně nám to šlo, Roxy už obíhala pěkně kužel a do čtverce, kam jsem dávala misku s žrádlem, taky valila. Tak jsme se dopoledne s Pepou vydali na místo závodu, povenčili a zjistili, že závodí ještě OB-Z. Tak jsme měli čas, koukali na ně, čekali, venčili... Pak byla obhlídka a trénink, ten byl v pohodě, Roxy veselá, obíhala kuželku a čtverec s miskou taky trefila.

Zanedlouho se šlo na ostro, byly jsme ve druhé skupince na odložení s dvěma dalšími psy. Trochu jsem se bála, ale Roxy jen trošku kníkala, ale pěkně seděla, i když se nakonec šlo za psy, 9,5 b.

Pak jsme se zase proletěly venku, Roxy pak šla do domečku a nastupovaly jsme jako 4. První cvik byl skok přes překážku, tam nám rozhodčí počítala jako druhy povel hop-ke mně a Roxy pak při přiřazování štěkla, 8 b.

Pak byly polohy, Roxy byla super, vše na první povel, ale jak jsem se k ní přiřadila, tak sedla až na druhý, 7 b.

Přivolání, naše jistota, se nám tentokrát moc nepovedlo, nevím, co Roxy blbla, po přivolání mě obešla, pak zůstala stát přede mnou a až na další povel se přiřadila k noze, 7 b.

Následovala chůze u nohy, Roxy byla veselá, tak jsem se bála jenom trochu, ale zas mi začla kousat do noh, 8 b.

Pak bylo odložení do lehu, to je celkem pohoda, 9 b.

Pak byl čtverec, no doufala jsem, fakt, že jo, jenže vpravo od nás byl východ z haly a Roxy tam zamířila, tak jsem ji rychle přivolala, na druhý pokus udělala to samé, takže nic, 0 b.

Při odložení do stoje zastavila pomalu, 8 b.

Tak a aport, ten se jí tentokrát zas nelíbil. Pěkně vyběhla, došla k němu, užuž ho chtěla chytit, ale že se jí nelíbí a půjde si radši čmuchat. Tak to jsem byla zklamaná, 0 b.

Tak jsem doufala, že oběhne ten kužel. Roxy vyběhla, ale zas to vzala na levou stranu, kde měla to čmuchání! Ještě jsem zavelela jednou, ale Roxy nic, tak jsem pak už vykročila za ní, ukázala, co má oběhnout a finito, 0 b.

Rozhodčí byla hodná, za dojem nám dala 10 b., prý se na nás hezky koukalo a vypadalo to ze začátku dobře a pak nakonec jsme to tak začly kazit :( Tak škoda.

Sečteno a podtrženo nám to vyšlo zas o něco málo lépe než minule, ale nestačilo to ani na dobře, 180,5 bodů, nehodnoceno. Rozhodčí byla Marie Vágenknechtová, steward Zuzka Krejčiříková.

Následovalo vyhlášení, zúčastnilo se nás v OB1 celkem pět, dva psi byli lepší, dvěma psům se taky moc nedařilo, takže jsme skončily na třetím místě, tak aspoň to mě trochu těší :) Jinak z toho mám teda rozporuplné pocity a nevím, co si počneme dál.

 

15.4.2017 O Přerovského beránka

Jelikož se konaly další závody nedaleko od nás, přesvědčila jsem Pepu, aby nás na ně vzal. Tak jsme zase trénovaly a měla jsem celkem dobrý pocit, že to Roxy jde. Ráno jsme tedy vyjížděli za Přerov, obhlédli plac, potrénovali a pak se šlo na dlouhodobé odložení. Toho jsem se trochu bála, šli s námi velcí psi a taky jsem se bála, že bude Roxy řvát, ale byla šikovná a dostaly jsme 9,5 b.

Na individuální cviky jsme nastupovaly jako páté, celkově nás závodilo 6. Roxy byla zase rozjařená ažaž, což se projevilo neustálým kňučením a poštěkáváním a stálo nás to body u všech cviků.

První cvik byl přivolání, pokňukávala, jak jsem odcházela, pak se předsedla trchu křivo, ale hned se sama pošoupla a opravila, 8 b.

Odložení do stoje udělala s trochu horší chůzí a asi i pomaleji, 7,5 b.

Přes překážku hupsla s kecama, 8 b.

Polohy udělala na první povel, jen sednutí zase nebylo kolmé, 6 b.

Odložení do lehu, tam se mi u chůze dost vzdálila od nohy, neležela rovnoběžně, no nic moc, 7,5 b.

Pak přišla chůze u nohy, Roxy nebyla moc soustředěná, pak mi začla zase kousat do kalhot a do bot, no hrůza, 0 b.

A pak poslední tři cviky, kterých jsem se nejvíc bála, ale Roxy překvapila! Aport - házel se směrem k východu z haly a divákům, ale Roxy byla šikovná, soustředila se na aport a pěkně ho donesla, trochu překusy, trochu hlasové projevy, 8 b.

Kužel - udělala velký oblouk, až jsem se trochu bála, že se kolem něho netrefí, ale oběhla, super! 8 b.

A čtverec! Na povel vyběhla do čtverce, na povel k položení trochu popošla, že jsem se bála, že vyleze ze čtverce, ale měla pacičky ještě za páskou. Jen se při mém přichodu už sama zvedla, 7,5 b.

U celkového dojmu máme strhnuto za to kňučení a poštěkávání. Škoda no. 6 b.

Vyšlo nám to tentokráte nejlépe ze všech závodů, jen jedna nula, celkem 222,5 bodů, známka dobře a 2. místo v OB 1. 1,5 bodu nás dělí od známky velmi dobře, což je škoda, na druhou stranu si myslím, že rozhodčí Kristýna Barošová na nás byla i tak hodná, protože Roxy kafrala fakt hodně. Stevardovala nám Anička Musilová.

Foto odsud: http://toller.rajce.idnes.cz/Zavod_obedience_O_Prerovskeho_Beranka./#DSC08832.jpg

Tak jsem z toho zase taková rozpolcená, je vidět, že Roxy už cviky fakt umí, zapracujeme tedy teď hlavně na té chůzi a s tím kecáním nevím. V tréninku mi to samozřejmě nedělá, ale na závodech se to stupňuje. Nevím, jestli jí vadí ty haly, či čo, snad by nám mohla vyjít nějaký seminář, ať se zase s někým poradíme a uvidíme.

 

8.5.2017 Seminář s Joannou Hewelt

Tak se jednou zase konal seminář nedaleko od nás, původně jsem nad ním uvažovala, ale nakonec jsem ho vypustila, ale když se nakonec uvolnilo jedno místo pro cvičícího a my neměly nic lepšího na práci, tak jsme to s Rox prubly.

Jelikož nám to vycházelo super čuper i vlakem, tak jsme tentokrát nemusely zatěžovat páníčka, dopravily jsme se s akorátním předstihem na místo, povenčily, Roxy jsem zaboudičkovala a v hospodě se konala přednáška. Bála jsem se, jestli Roxy vydrží sama tak dlouho v domku, ale byla super, ležela a no problemo. Poté se šlo na venkovní plac cvičit. Cvičilo nás 10 a každý s Joannou prokonzultoval své problémy, poradila vychytávky pro trénink a my ostatní jsme poslouchali a brali si z toho info. Proběhla pauza na oběd a poté jsme se dostaly na řadu my s Roxy, nastínily jsme problém se štěkáním, kňučením a kousáním nohavic, který nás provází poslední závody. Roxy nezklamala a samozřejmě to i názorně předvedla. Verdikt zněl, že to dělá proto, že chce pamlsky a měly bychom trénovat i bez pamlsků, nejdříve kratší sekvence, později odjet klidně i celý závod, jako by se nic nedělo s odměnou až na konci. Pak jsme šly ještě napodruhé, kdy jsme potrénovaly nějaké detaily u poloh, odkládaček...

Skončilo se akorát po šesté hodině, takže jsme opět pěkně stihly vlak a došly dom po osmé.

Takže si teď dáme asi závodní pauzu, zkusíme to vyřešit a snad se zadaří.

20.8.2017 Příměstský tábor dogdancingu a obedience s Kristýnou Barošovou

Rozhodla jsem se zúčastnit této akce, byla třídenni, první dva dny jsme jely s Kairou a v neděli dopoledne jsem vzala Roxy. Ta to chudák schytala, zrovna v neděli vytrvale pršelo a než jsme došly na vlak a pak z vlaku na cvičák, byla pěkně zmoklá. Potrénovaly jsme polohy a aport v místnosti, poté venku chůzi, kužel, přivolání a box, dostaly tipy na trénink, tak se budeme snažit, ať se nám příští závody povedou.

20.1.2019 Nezmrzneme! ABS Obedience závod

S Roxy se nevzdáváme a opět po téměř dvou letech nastupujeme na závod :D Když teď cvičím hodně s Kájou, cvičím i s Roxy, beru ji i do haly, Roxy cvičit chce... Tak že to zkusíme. Vím o našich slabinách, s některými ani nemám moc už chuť něco dělat, ale chtěla jsem to prostě zkusit a závod si pokud možno užít.

Vyjely jsme tedy s holkama hned po ránu kousek za Opavu, šly na řadu první OB-Z, tak jsem koukala, zatímco holky odpočívaly v autě. Když se chystaly OB1, už jsem šla Roxy vytáhnout, naposled vyvenčit a vzala jsem ji do haly. Tam byla zas taková hyper super, jakože paničko naval pamlsky, budu dělat, co chceš :D Takže mi bylo jasné, že to bude opět s kňouráním a doufala jsem, že nevyfásnem hodně nul.

Na řadu jsme šly jako druhé, to bylo super. Prvním cvikem byla překážka, s tím Roxy naštěstí nemá problém, 9,5 b.

Boxík... fakt jsem to viděla optimisticky. Roxy vyběhla. Rovně do boxu. Jenže, pak se nějak stáhla k pravému kuželu a začla tam čuchat, no a už byla mimo box.. zalehla jsem ji, no a 0 b. :(

Následovala ovladatelnost na dálku, tam mi lehla na druhý povel, vyštěkla u sednutí a k noze sedla na druhý povel, 5,5 b.

Přivolání, to bylo s kníknutím a křivým dořazením, ale letěla pěkně, 7 b.

Odložení do stoje za chůze, stávalo se mi, že se za mnou Roxy otáčela, když jsem ji obcházela, tentokrát to celkem vydržela, zastavení bylo pomalejší a pak se akorát pohla, když jsem se k ní přiřadila. 8 b.

Vyslání okolo kuželu, jo tak to se nám jakože povedlo! Tempo směrem tam bylo pomalejší, 7,5 b.

Chůze u nohy.. tu už nějak prostě neřeším, doufala jsem, že mě při ní Roxy nebude moc obtěžovat a že se bude chytat, bylo tam dvakrát nějaké začuchání, ale jinak jsem spokojená :D 7 b.

Aport, ten se nám taky jakože povedl! Roxy vyběhla, měla nějaké překusy a volnější tempo směrem ke mně, ale za 6 b.

Odložení do lehni, tam jsem doufala, že to trefí a lehne, a jo, super lehla! 8 b.

Po dalších závodnících následovalo odložení vsedě, to se teda Roxy hecla a neřvala, seděla jak socha, jen při závěřečném obcházení pohla packama. 8,5 b.

Za všeobecný dojem jsme od rozhodčí Kristýny Barošové vyfásly 6 b. kvůli ječení.

No a to bylo vše, jsem spokojená a mrzí mě ten box, kdyby nám za něj vyšly aspoň nějaké body, mohly jsme mít velmi dobře :D Ale nevadí, možná to tentokrát považuju za nejlepší výkon :D Roxy byla pozorná, chtěla cvičit, a chtěla i pamlsky tak moc, že kňučela :D Povedlo se nám nasbírat 211 bodů, složit zkoušku na dobře a skončily jsme 5. ze 6 závodníků :)

Mám trochu další motivaci s ní ještě něco dělat, dokud bude zdravíčko sloužit. A pokud třeba pojedu na závod s Kairi, tak ji zase vzít.

 

TOPlist